08.02.2010

Na rynki finansowe wpływały wzrastające obawy o zdolność Grecji dospłacenia długów. Pomimo tego, Premier Grecji George Papandreou wciążzaprzecza spekulacjom jakoby musiały zostać one wykupione, a Unia Europejskatakże twierdzi, że nie ma możliwości, aby Grecja opuściła strefę Euro.Komisarz Europejska – Joaquin Alumnia stwierdziła także, że nie maproblemu wykupu zadłużenia i Grecja ani teraz ani w przyszłości nie opuścistrefy Euro, ponieważ nie ma takiej możliwości.

Grecki dług publiczny wynosi około 30 mld Euro (419 mld USD). UniaEuropejska, Hiszpania i Niemcy także zaprzeczyły temu, że Grecja zostaniewyrzucona ze strefy euro. Dług Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Irlandiii Włoch stanowi razem 40% długu w strefie euro. Długi tych krajówzwiększyły się po tym jak uderzył w nie kryzys finansowy, a większegospodarki musiały wydać ogromne sumy na spłaty zadłużenia kluczowychgałęzi przemysłu. Ministrowie Finansów UE mają w lutym zatwierdzićstyczniowe propozycje Grecji dotyczące cięcia kosztów i wzrostu przychodówo około 10 mld Euro (14 mld USD) w tym roku, jako część 3-letniego planu,który ma na celu przywrócić deficyt UE do poziomu 3% PKB w roku 2012. Planma ograniczyć niedobory z 12,7% wydajności do 8,7% w tym roku. Redukcjazostanie osiągnięta pomimo zmniejszenia wyników gospodarczych o 0,3%.Deficyt skurczy się o kolejne 5,6% w roku następnym i o 2,8% wroku 2012.

W związku z tym, że rozpocznie się wdrożenie planu i Grecja dostaniezielone światło od Komisji, co może wydarzyć się w lutym, spodziewany jestpowrót pewności na rynki. Wielu już wierzy, że Grecja zdoła przepchnąćbudżet, który zapowiada drastyczne cięcia i ogromne zwolnienia w sektorzepublicznym. W zeszłym roku miały miejsce zamieszki, a strajki ogólnokrajowesą zapowiadane na najbliższe miesiące.

Na ten czas usunięcie Grecji ze strefy euro nie będzie miało miejsca, adzięki propozycjom kraj ten powinien powrócić na drogę stabilności wraz zeswoimi partnerami.